Spyderco Para 3 Sprint Run Knife Brown G10, Satin CPM 15V by Sal and Eric Glesser (C223GPBN15V)
Our bestseller
  • Para 3 Sprint Run Brown G10, Satin CPM 15V limited edition of the compact EDC folder designed by Sal and Eric Glesser, considered one of the best in the world. Blade made of elite CPM 15V steel, covers made of durable G10 composite.
incl. VAT / piece
14 days for free returns
This product is not available in a stationary store
Safe shopping
After purchase you will receive 299.50 pts.
Do you have questions? Ask an Expert!Get in touch with our expert.
Free delivery to parcel machinesMore information
You buy and delivery is free!
Free delivery includes parcel delivery to a parcel machine
Gwarantowany zwrot do 30 dni od zakupu
Zapłać póżniej do 30 dni po zakupie
Autoryzowany serwis kupuj bez zmartwień
Wyłączny dystrybutor czołowych marek
Firma z tradycją ponad 30 lat na rynku
Description
Technical specifications
Opinions
Recomended
Entity responsible for this product in the EU
Spyderco Inc.
More
Producer:
Spyderco Inc.
Address: Spyderco Way Golden 820
Postal code: CO 80-403
City: Way Golden, Colorado
Country: Niemcy
E-mail: sales@spyderco.com
Responsible entity:
Postal code: CO 80-403
City: Way Golden, Colorado
Country: Niemcy
E-mail: sales@spyderco.com
Symbol
C223GPBN15V
EAN
ATTENTION
Produkt przeznaczony jest wyłącznie dla osób pełnoletnich.
Warning and Safety Information for the KnifeMore
Technical data
Blade material
15V
Blade length (mm)
74
Knife weight (g)
68
Para 3 Sprint Run Brown G10, Satin CPM 15V is a unique combination of technological precision and functional elegance. A limited edition design by Sal and Eric Glesser, it is synonymous with top-class everyday tools. The compact design makes the knife perfect for people who value practicality and reliability. The blade, made of advanced CPM 15V steel, is extremely resistant to abrasion, ensuring long-lasting sharpness even with intensive use. The handle is made of durable G10 composite, which makes it extremely long-lasting. The non-slip texture and ergonomic profile guarantee a secure grip in all conditions. The knife is equipped with a reliable Compression Lock mechanism, which increases safety during use, and the exclusive brown color of the grips emphasizes the unique character of this edition.
CPM 15V - with the highest vanadium content of 14.50% (V), wear-resistant stainless tool steel with 5.25% chromium (Cr), 3.40% carbon (C) and 1.30% molybdenum (Mo). The high vanadium content (50% more hard vanadium carbides in its microstructure than CPM 10V) promotes the formation of hard vanadium carbides that provide strength and exceptional wear resistance, and also increases corrosion resistance. This unique steel is designed for the production of high-quality, extremely wear-resistant blades and knife blades where a long service life is desired. Produced by US Crucible Industries using the Crucible® Particle Metallurgy (CPM) method. The CPM process creates a very homogeneous, high-quality steel characterized by excellent dimensional stability, grindability and ductility compared to steels produced by conventional methods.
Blade - modified clip point profile, finished with elegant satin finish. Plain blade with full flat grind to increase cutting properties and reduce the weight of the knife. Enlarged 14 mm round SpyderHole (Spyderco patent) for opening the knife, even when wearing gloves. Thumb rest with jimping, ramp jimping (spine jimping) and (finger choil jimping), undercut jimping between the handle and cutting edge for a better grip.
Technical data:
Product number: C223GPBN15V
Name: Para 3 Sprint Run Brown G10, Satin CPM 15V
Overall length: 183.0 mm / 7.21”
Blade length: 74.0 mm / 2.92”
Blade thickness: 3.7 mm / 0.145”
Handle length: 109.0 mm / 4.29”
Handle thickness: n/a
Weight: 68.0 g / 2.4 oz
Blade material: CPM 15V
Blade hardness: n/a
Blade grinding: Full-Flat
Blade finish: Satin
Handle material: G10
Handle finish color: Brown
Backspacer material: Stainless Steel
Backspacer color: Gray
Clip: Right/left, Tip-up/Tip-down
Clip material: Stainless Steel
Pivot mechanism: Washers
Lock: Compression Lock
Opening type: Manual, thumb hole
Additional accessories: None
Designer: Sal & Eric Glesser
Brand: Spyderco
Manufacturer: Spyderco Inc., USA
Country of origin: USA
Development: Sharg® company
Recomended
ASP A50 Steel Agent Concealable Baton Disc Loc 50cm (52262)
The lowest price before discount:
Spyderco Endura 4 Stainless Steel PlainEdge Knife (C10P)
Ask a question
Opinions about Spyderco Para 3 Sprint Run Knife Brown G10, Satin CPM 15V by Sal and Eric Glesser (C223GPBN15V)