Our bestseller HIT
incl. VAT / piece
The lowest price before discount
14 days for free returns
Find out in which store you can check the product and buy it right away
Safe shopping
After purchase you will receive 365.60 pts.
Do you have questions? Ask an Expert!Get in touch with our expert.
Free delivery to parcel machinesMore information
You buy and delivery is free!
Free delivery includes parcel delivery to a parcel machine
Gwarantowany zwrot do 30 dni od zakupu
Zapłać póżniej do 30 dni po zakupie
Autoryzowany serwis kupuj bez zmartwień
Wyłączny dystrybutor czołowych marek
Firma z tradycją ponad 30 lat na rynku
Description
Technical specifications
Recomended
Symbol
11224-1 MG-C21Z13
EAN
ATTENTION
Produkt przeznaczony jest wyłącznie dla osób pełnoletnich.
Warning and Safety Information for the KnifeMore
Technical data
Blade material
M390MK
Blade length (mm)
89
Knife weight (g)
101
Technical data:
Product number: 11224-1 MG-C21Z13
Product name: Ultratech® Gen IV D/E Cerakote™ Moss Green Aluminum, Cerakote™ Moss Green Standard
Overall length: 216.0 mm / 8.5"
Blade length: 87.4 mm / 3.44"
Blade thickness: 3.3 mm / 0.13"
Handle length: 117.0 mm / 4.625"
Handle thickness: 11.9 mm / 0.47"
Weight: 102.0 g / 3.60 oz
Blade material: Böhler M390MK
Blade hardness: n.d.
Blade grind: Flat
Blade finish: Cerakote Moss Green
Handle material: 6061-T6 Aluminum
Handle finish color: Cerakote Moss Green
Backspacer material: 6061-T6 Aluminum
Backspacer color: Cerakote Moss Green
Clip: Right/left, Tip-down
Clip material: Stainless Steel
Pivot mechanism: n.d.
Locking mechanism: Slide Lock
Opening method: Automatic, push/pull Thumb slider
Additional accessories: none
Designer: Tony Marfione
Brand: Microtech Knives
Manufacturer: Microtech Knives
Country of origin: USA
Developed by: the Sharg® company
Recomended
Spyderco Endura 4 Stainless Steel PlainEdge Knife (C10P)
JSB Diabolo Exact RS 4.52 mm pellets, 500 pcs (546307-500)