ESP Ergonomic hardened expandable baton 21'' (EXB-21HE-CH BH-54)
  • EXB-21HE CHR BH-54 Ergonomic hardened 21" ESP Friction Loc telescopic baton. BH-54 professional detachable swivel mount equipped with UBC-5 (Quick Change System) mount. The most popular model of the bar that is on the equipment of the Polish uniformed ser
incl. VAT / piece
14 days for free returns
Find out in which store you can check the product and buy it right away
Safe shopping
After purchase you will receive 62 pts.
Do you have questions? Ask an Expert!Get in touch with our expert.
Free delivery to parcel machinesMore information
You buy and delivery is free!
Free delivery includes parcel delivery to a parcel machine
Gwarantowany zwrot do 30 dni od zakupu
Zapłać póżniej do 30 dni po zakupie
Autoryzowany serwis kupuj bez zmartwień
Wyłączny dystrybutor czołowych marek
Firma z tradycją ponad 30 lat na rynku
Description
Technical specifications
Warranty
Recomended
Entity responsible for this product in the EU
Euro Security Products Ltd.
More
Producer:
Euro Security Products Ltd.
Address: Hyacintova 20
Postal code: 106 00
City: Prague 10
Country: Czechy
E-mail: mail@security-products.info
Responsible entity:
Address: Hyacintova 20
Postal code: 106 00
City: Prague 10
Country: Czechy
Symbol
ExB-21HE-CH BH-54
EAN
Technical data
UBC-05 - (Quick Change System) universal belt attachment retractable - allows for quick replacement baton holder for another holder with a rotating mechanism. The attachment remains on the belt - you just need to choose another holster and attach it. Thanks to the highly flexible system, the user has the ability to swap the equipment for whatever he or she needs at the moment. Telescopic baton holster, can be exchanged for magazine pouch or flashlight case. Mounting UBC-05 fits most belt widths 32-50 mm, and after removing the adjustment from the handle even up to 60 mm (police belt / duty belt). In order to prevent the equipment from moving on the belt, for example, while running, the mount is equipped with two adjustment screws, with which we lock the mount in the required place on the belt.
Technical data:
Product number: EXB-21HE-CH BH-54, (12536)
Name: ESP Ergonomic Hardened Expandable Baton 21" Chrome
Locking System: Friction Lock
Finishing: Chrome color
Handle color: Black
Handle type: Rubber Type HE (Non-slip ergonomic)
AISI/SAE steel type: 4130
DIN steel type: CK 55
Folded baton length: 210.0 mm / 8.27"
Length of baton unfolded: 530.0 mm / 20.87"
Handle diameter: 27.0 mm / 1.06"
Weight: 440.0 g / 15.52 oz
Holster: BH-54 Flexible Holder Quick Change System
Manufacturer: ESP (Euro Security Products), Czech Republic
Elaboration: the company Sharg®
Sharg Warranty
Recomended
Bestechman Dundee Knife Orange G10, Grey PVD / Satin D2 by Ostap Hel (BMK01H)
The lowest price before discount:
Spyderco Para 3 Knife Digital Camo G10, Black DLC CPM S45VN by Sal, Eric Glesser (C223GPCMOBK)
MKM Fara Titanium, Satin Finish by Lucas Burnley (MKMY01-T)
Reximex Throne Gen 2 G1 Camo 6.35mm PCP Air Rifle with Regulator and Sound Moderator