Muela Desert Rubber, PTFE 420H (SCORPION-18NM)
incl. VAT / piece
14 days for free returns
Safe shopping
After purchase you will receive 72 pts.
Do you have questions? Ask an Expert!Get in touch with our expert.
Free delivery to parcel machinesMore information
You buy and delivery is free!
Free delivery includes parcel delivery to a parcel machine
Gwarantowany zwrot do 30 dni od zakupu
Zapłać póżniej do 30 dni po zakupie
Autoryzowany serwis kupuj bez zmartwień
Wyłączny dystrybutor czołowych marek
Firma z tradycją ponad 30 lat na rynku
Description
Technical specifications
Warranty
Recomended
Brand
Entity responsible for this product in the EU
Manufacturas Muela, S.A.
More
Address: Carretera Puertollano
Postal code: 13440
City: Ciudad Real
Country: Hiszpania
E-mail: manufacturas@mmuela.com
Symbol
SCORPION-18NM
EAN
ATTENTION
Produkt przeznaczony jest wyłącznie dla osób pełnoletnich.
Warning and Safety Information for the KnifeMore
Technical data
Blade material
420H
Blade length (mm)
180
Knife weight (g)
355
Technical specification:
Product number: SCORPION-18NM
Overall length: 305 mm / 12.01"
Blade length 180.0 mm / 7.09"
Blade thickness: 4.5 mm / 0.18"
Weight: 355.0 g / 12.52 oz
Blade material: 420H
Blade hardness: 54-58 HRc
Blade grind: Hollow
Blade finish: PTFE
Handle material: Termorun
Handle finish color: Desert
Sheath (holster): Nylon
Additional accessories: None
Designer: Muela
Brand name: Muela
Manufacturer: Manufacturas Muela, SA
Country of origin: Spain
Developed by: Sharg® company
Sharg Warranty
Recomended
Civivi Sōkn Black G10, Stonewashed Nitro-V by Kyle Lamb (C22027-1)
The lowest price before discount:
Lowa Zephyr MK2 GTX LO Boots, Black
Hatsan Jet I Red .177 / 4.5 mm PCP Air Pistol